تجهیزات موجود
    per4mer

 

 

 

 

لباس در محیط های کار طیف گسترده ای از خطرات وجود دارد که می تواند بخش های مختلف بدن را از جمله تنه تهدید نماید. خطرات عمده تهدید کننده تنه را می توان به سه دسته کلی فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی تقسیم بندی کرد.

خطرات فیزیکی: درجه حرارت بالا و پایین، رطوبت، ارتعاشات، تشعشعات و ضربه های فیزیکی که می تواند پوست و اندام های دیگر بدن در ناحیه تنه را تهدید نماید شامل خطرات فیزیکی می شوند.

خطرات شیمیایی : ترکیب های شیمیایی متنوعی وجود دارند که می تواند در صورت مواجهه فرد با آن، بسته به نوع ماده، راه ورود و مدت مواجهه، از حساسیت های جزئی تا سرطان های شغلی، مسمومیت و خفگی و... غیره را ایجاد نماید.

خطرات بیولوژیکی : کارکنان به دلیل شرایط کار و نوع فعالیت و همچنین مصرف و یا تولید مواد مختلف در معرض عوامل بیولوژیکی زیان آور و در نتیجه ابتلا به بیماری هایی عفونی قرار دارند. این بیماری ها را می توان در چهار دسته ویروس ها، باکتری ها، قارچ ها و انگل ها تقسیم بندی کرد.

  

انواع لباس های حفاظتی 

1- کت و روپوش ها

2- لباس یکسره

3- پیش بندها 

4- لباس کامل

5- لباس آتش نشانی

6- بارانی 

7- لباس با قابلیت دید بالا 

8- لباس نجات غریق

9- لباس حفاظتی مقاوم در برابر سوراخ شدن و بریدگی

10- لباس محافظ در برابر گرما

11- لباس مقاوم در برابر سرما

12- لباس حفاظتی در برابر مواد شیمیایی

 

خصوصیات کلی لباس کار:

1- لباس کار باید اندازه و متناسب با بدن استفاده کننده باشد.

2- کارکنانی که با ماشین کار میکنند و یا در جوار ماشین آلات مشغول کار هستند باید از لباس کاری استفاده کنند که هیچ قسمت آن باز یا پاره نباشد.

3- در محل کار که احتمال خطر انفجار یا حریق باشد استفاده از یقه نورگیری (آفتاب گردان) و زه و دسته عینک که از انواع سلونوئید ساخته شده اند و همچنین همراه داشتن سایر مواد قابل اشتعال برای کارکنان مربوطه اکیدا ممنوع است.

4- در صورتیکه انجام کاری ایجاب نماید که کارکنان آستین لباس کار خود را مستمرا بالا بزنند بایستی از لباس کار آستین کوتاه استفاده نمایند.

5- کارکنانی که در محیط های آلوده به گردوغبار، مواد قابل اشتعال و انفجار و یا مسموم کننده بکار استغال دارند، نباید لباس های جیب دار و یا لبه دار داشته باشند. چون ممکن است گرد و غبار و مواد مزبور در چین لباس و لبه لباس باقی بماند.

6- لباس ایمنی مخصوص کارکنانی که با مواد خورنده و یا مضر کار می کنند باید آب و گاز در آن نفوذ ننموده و جنس آن مناسب با نوع موادی که با آنها کار می کنند باشد.

7- لباس نسوز مخصوص حفاظت در مقابل حریق بایستی شامل کلاه، دستکش و کفش بصورت یک تکه و سرهم باشد.

8- لباس کارکنانی که با مواد اسیدی و رادیو اکتیو کار می کنند باید بصورت یکپارچه و بدون منفذ همراه با کلاه مخصوص، کفش و دستکش مخصوص و غیر قابل نفوذ باشد.

9- لباس بارانی به صورت پالتویی کلاه سرخود را از جنس پارچه ضد آب با آستری نخی (جهت مناطق معتدل) و یا آستری پشمی (جهت مناطق سردسیر) با رنگ مصوب تهیه شود.

 

 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به تجهیزات امداد و نجات ایران می باشد.

Search